מימונה, סבתא ואני

עודכן: 22 במאי 2021


מימונה בשבילי זה זבן עם מלא אגוזים מעל, מופלטות עטורות דבש, עוגיות אגוזים, שומשומיות, צבעוניות עזה, הרבה שמחה..אבל יותר מהכל זה מזכיר לי את סבתא שלי (וכדי לא לעודד קיפוח, דוקא היום אני מפרגנת לצד המרוקאי שלי, מבלי לטעום;).


נולדתי ילדה/ נכדה בכורה, מפונקת כמו שכולם נהגו לומר או כמו שסבתא שלי היתה אומרת : "האדי מקוחה" - אלה היו המילים הראשונות שאני זוכרת עד היום ששמעתי אותה אומרת (כבר אז היא זיהתה את הפוטנציאל העיקש שגלום בי:) ותכלס לגבי עניינו אותה כל החיים שני דברים: 1. שאצליח ויהיה לי מזל בחיים 2. שהלחיים שלי יהיו שמנות.


כנכדה בכורה, בזמן ששני הורי עבדו "גדלתי" בבית סבי. סבא שלי היה אוסף אותי מהגן היישר לביתם לריטואל הקבוע: ארוחת צהרים מזינה (עם דגש על סלטים) בסופה חובה אכילת פירות ואח"כ שנת צהריים. מהשעה שעתיים עד ארבע הבית דמם, תכלס, בזכותם עד היום אני מוקירה שנ"צ איכותי ומכורה לתענוג.


סבתא שלי היתה אישה מרוקאית מאוד מיוחדת - היא לא בישלה המון אוכל וגם לא עם הרבה שמן, ותמיד כשביקשתי ממנה קינוח היא שלפה מהמקרר את העוגות הדחוסות האלה שהיא היתה מכינה ומקפיאה, סוג של חנק שמסתדר ממש טוב עם תה שיבה. ורק שוקולד מריר היה להם בבית, פשוט דיכאון שהצטרף לקופסאת הפירות היבשים אותה הציעו לי בכל הזדמנות. בקיצור בתור ילדה לא עפתי על המטעמים אצלם בבית.


יחד עם זאת בתחום היצירה, סבתא שלי לימדה אותי לסרוג ולתפור וכל הסוודרים שלי בבית היו קאסטום מייד. היא לימדה אותי לספור בצרפתית, לעיין בז'ורנלים צרפתים ולרקום יחד איתה גובלנים. היא היתה אשת עשייה וחשוב היה לה ללמד אותי את מלאכת היצירה. בחיי, אילו חוויות מעשירות אלה היו, ממש רגעי קסם, מזל שלא היו טלפונים סלולרים בזמנו.


את חג הפסח אף פעם לא סבלתי (רק את חופש מביה"ס אהבתי) גם חובה לאכול מצות וחל איסור לקום משולחן החג עד שמסיימים לקרוא את כל ההגדה (בכל זאת משפחה שומרת מסורת) ובקוצר רוח חיכיתי ליום שאחרי - המימונה.הייתי הולכת לסבתא ועוזרת לה לערוך את השולחן, מחכה בפתח לאורחים שיבואו בעוד המוזיקה המרוקאית האותנטית מתנגנת ברקע והשמחה אצלי בלב היתה גדולה.

כל כך חיכיתי לסוף החג, לאנשים, לצבעוניות.. וכמובן לנקות את הצלחות מכל המתוק הזה כשכולם הולכים כי יש עוד גם ליום המחר וסוף סוף הקינוחים שווים!


אז לכל מי שחוגג היום (ולמי שלא): מימונה מסמלת מזל והצלחה אז שיהיה טעים, שמח, תרבחו תתרחבו ותסעדו!!!

ולחיי סבתא שלי שנחה ומחייכת למראה לחיי.64 צפיות