top of page

חללים רטובים

עודכן: 31 במרץ 2022

שמעתם על המונח "חללים רטובים" ולא הבנתם מה רוצים מכם?

הייתי יכולה לפרש את אותן צמד מילים מוזר כחיילים שנהרגו בתקריות אש אך לא לכך התכוון המשורר...

וטוב שכך.


המונח מתייחס לכל אותם חללים איתם אנחנו פותחים ומסיימים את היום - חללים בהם יש מים דהיינו - חדרי הרחצה/ שירותימקלחת.

כמו שאר חדרי הבית, גם את חדרי הרחצה יש לתכנן לפי חוקי *הארגונומיה ע"מ למקסם את נוחות השימוש.

כמה פעמים נכנסתם לחדר שירותים קטן וחשתם צפיפות?!

הידעתם שצריך להשאיר מרווח מינימלי של 45 ס"מ ממרכז האסלה כדי לאפשר לאדם להפשיל את מכנסיו בנוחות, מבלי שמרפקיו יתקלו בקיר?!

מעבר לחוקי הארגונומיה בחללים אלה יש לתכנן נכון את שיפועי הניקוז, אוורור, שימוש בחומרים עמידים ואטומים למים ומעבר לפונקציונאליות לשלב נראות, כי בסופו של יום מי מאיתנו לא "מבלה" בחדר הנוחיות ורוצה להרגיש פינוק.


בקבוצות עיצוב אני נתקלת לא פעם בשאלה - האם להתקין מקלחון או אמבטיה ובהחלטה שכזאת (מבלי להתעלם ממגבלות השטח בפועל), מה שמתאים ומשרת אותך לא בהכרח משרת את האחר ולכן ההסתכלות צריכה להיות נטו אינדיבידואלית, לפי צרכי המשתמש.

האם להשתמש ב*אינטרפוץ' 3 דרך או 4 דרך ?היכן להניח אותם? האם זה יהיה כיור צף או מונח? האם להשתמש בחיפוי קיר או באלטרנטיבות אחרות?

ניתן להשיב על שאלות אלה ואחרות רק אחרי אפיון והבנה של צרכי משתמשי החלל, הבנה של התקציב המיועד וכדי לדייק את התכנון משתמשים בפריסות חללים רטובים - שרטוטים שמטרתם להראות את החלל מכל זויות המבט שלו לפי המידות בשטח, כולל הנחת הריצוף אותו בחרתם לפי גודלו המקורי, נק' חיתוך האריחים והניקוז ועוד פרמטרים חשובים עליהם יש לתת את הדעת.

להלן כמה טיפים שיסייעו לכם:

1. רצוי שהכיור הוא זה שיקבל את פנינו בכניסה לחדר הרחצה – בכל זאת אביזר סניטרי יפה.

2. רצוי מאוד להצניע את האסלה ולא למקמה מול דלת הכניסה – עדיפות מאחורי הדלת/ מאחורי המקלחון.

3. למכונת כביסה/ מייבש רצוי לייעד ארון שירות, סגור ע"י דלתות ובקרבת חלון – אם אתם תולים כביסה החוצה.

4. רצוי להשתמש בריצוף אנטי סליפ 10-R כדי למנוע החלקה ובמקרה של חיתוכים, תדאגו שהחיתוכים יהיו כמה שיותר נסתרים מהעין (באזורים "המתים" – מתחת לכיור, לארונות).

5. השימוש בחיפוי נועד כדי להגן על הקירות מפני רטיבות, מגע מים. החלטתם לחפות באריחים? לכו עם זה עד התקרה – הרבה יותר אסתטי. כמובן שלא חייבים בכל הקירות ושילוב של טיח מינרלי הוא אופציה מוצלחת בו ניתן לשלב גם צבע.

6. רצוי לבחור אריחים שידברו באותה שפה ולא משנה איזה טרנד חי ובועט כרגע, (ויש המון מקום לטעם אישי) זכרו שאריחים לא מחליפים לעיתים תכופות ולכן צבעים נטרלים פחות יימאסו עליכם עם הזמן.

הכי חשוב - כדי למנוע טעויות מומלץ מאוד להתייעץ עם אנשי מקצוע לשרטט, לתכנן ולדייק את הבחירה שלכם.

חדר הרחצה הנ"ל תוכנן לפי קונספט "השלם גדול מסך חלקיו" ובא לידי ביטוי בפירוק ליחידות שונות המתפרסות בחלל ומקנות שלם חדש, אחר.

מילון מונחים:

*ארגונומיה - הנדסת אנוש: חקר הממשק בין האדם לסביבה.

*אינטרפוץ - מגרמנית: unter Putz, מתחת לטיח. מערכת פנימית המותקנת בתוך הקיר מאחורי הטיח כאשר בחזית מופיע רק ידית הפעלה.

*אינטרפוץ 3דרך – ידית בה סוללת מים חמים וקרים ויציאה אחת.

* אינטרפוץ 4דרך –ידית בה סוללת מים חמים וקרים ו 2 יציאות (ראש מקלחת, מזלף, ברז) בהן הזרימה יכולה להיות או או, לא בו זמנית. הבורר מנתב את יציאת המים.

77 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page